Bunaltan Sıcaklarla Baş Etme Yolları

Bunaltan Sıcaklarla Baş Etme Yolları


Meteorolojiye göre Avrupa’yı kasıp kavuran Afrika sıcakları kapıda. Bu hafta Türkiye’yi etkisi altına sıcaklarla bazı şehirlerde havanın 40 derecelere çıkması bekleniyor. Uzmanlar ise sıcak çarpmalarına ve kalp krizine karşı uyarıyor.
Kavurucu ve bunaltıcı sıcakların yaşandığı yaz aylarında kalp sağlığında tehlike çanları çalıyor! Sıcak çarpmalarına karşı yaz aylarında dikkatli ve uyanık olmak gerektiğini belirten uzmanlar alınacak basit önlemlerle sıcak havaların üstesinden gelinebileceğini belirtiyor.
Yüzeysel damarların genişlemesi, terleme ve akciğerlerde solunum yolu ile sıvı kaybının artması; damarlardaki sıvı miktarının azalmasına neden olur. Kalp, daha hızlı ve daha kuvvetli kasılarak bu açığı kapatmaya çalışır ve kalbin iş yükü artar. Bunun sonucunda da kalp yetersizliği olanlarda kalbin yedek gücü azaldığından kalp yetersizliği kötüleşebilir.
Kalp kasını besleyen koroner damarların yetersiz olduğu hastalarda da; hem kalbin iş yükünün artması ve hem de kalbe gelen kan akımının azalması kalp krizini tetikleyebilir. Aşırı terleme ve bazen buna da eşlik eden kusmalar nedeniyle sıvı kaybının yanında; sodyum, potasyum gibi elektrolit kayıplarının olması kalpte ritim bozukluklarına, kas kramplarına, beyin ve sinir sistemi fonksiyonlarında bozulmaya yol açar.
Terlemenin az olacağı ev, tiyatro, sinema, alışveriş merkezi gibi serin ortamlarda oturulmalı. Açık ortamda çalışılacaksa sabah veya akşam saatleri tercih edilmeli, gün ışığına fazla maruz kalmadan aralıklı dışarı çıkılmalı. Vücut ısısını artırıcı hareket ve egzersizlerden mümkün oldukça kaçınılmalı. Gün ışığına çıkarken açık renkli, güneş ışığını yansıtan ve sıkı olmayan giysiler tercih edilmeli. Az ve aralıklı yemeli, proteinli yiyeceklerden, sıcak içecek ve yiyeceklerden kaçınılmalı. Bol sıvı tüketilmeli, kan basıncı yüksekliği (hipertansiyon) yok ise tuz kaybını dengeleyici sıvılar alınmalı.

+ Yorum bulunamadı

Yorum Ekle