Cilt Alt Tonu Hakkında Bilinmeyenler

Cilt Alt Tonu Hakkında Bilinmeyenler


Cilt alt tonu yani rengimiz çok önemlidir, çünkü saç rengimizi, makyajımızı, giydiğimiz giysileri cildimizin rengine göre seçmeliyiz, böylece daha güzel ve canlı görünürüz. Oysa ki biz hep modanın kurbanı oluruz. Markaların çıkardığı beğendiğimiz renkleri kullanmayı tercih ederiz, ancak her renk ve ton herkese gitmez. Kendimize uygun renkleri seçebilmemiz için öncelikle cildimizin alt tonunu öğrenmeliyiz.

Öncelikle cilt alt tonları üçe renk grubuna ayrılır. Bunlar SARI, MAVİ ve NÖTRdür. Burada sarışın veya esmer olmanızın bir farkı yoktur, sarışın veya esmer olun cilt alt tonlarınız ya sarı ya mavi ya da nötrdür. Yani esmer bir insanın alt tonu sarı olabileceği gibi mavi de olabilir. Bu aynı şekilde açık tenli veya sarışın insanlar için de geçerlidir. Eğer her iki renk grubuna ait değilseniz sizin alt tonunuz nötrdür.

MAVİ alt tonu diğer bir adı ile “cool” yani soğuk alt tonudur. Ciltte mavi ve pembe renk pigmentleri bulunur. Mavi alt tonuna sahip olanların genellikle göz renkleri mavi, yeşil, gri ve koyu kahverengidir. Saç renkleri de küllü sarılar, platin, koyu kahverengi olabilir.

SARI alt tonu, bir diğer adı ile “warm” yani sıcak alt tonudur. Sıcak alt tonuna sahip olanlar genellikle turkuaz, açık kahverengi, bal rengi ve ela renkli gözlere sahip olurlar ve saç renkleri altın sarıları, çilek sarısı, kızıl veya koyu kahverengi olabilir. Açık ama altın yansımalı bir ten renginiz varsa, sıcak ton rengine dahilsinizdir.

Cildinizde mavi ton veya sarı tondan birisi baskın değilse, muhtemelen nötr bir cilt tonuna sahipsinizdir. Bu noktadan sonra her yaşta güzel e sağlıklı görünmek için makyaj, saç rengi ve kıyafet seçimlerinizi buna göre yapabilirsiniz.

+ Yorum bulunamadı

Yorum Ekle