E-ticarette pazarlama ve reklamın önemi

E-ticarette pazarlama ve reklamın önemi


Pazarlamanın amacı üretimin ürettiği pazarlanabilir nitelikteki ürün ve hizmetleri satacak müşterileri bulmak, bu müşterileri korumak, rakiplerin müşterilerini kendine çevirmek, ürünü ilk defa kullanacakların firmadan almalarını ve karlılığı sağlamak olarak özetlenebilir. Her firmada iki ana işlev vardır; pazarlama ve üretim. Ürün olmadan pazarlama yapılamayacağı gibi pazarlama ve reklamı doğru yapılamayan bir ürünün tercih edilmesi beklenemez.

İnternetten alışverişin, geleneksel pazarlama yöntemlerine göre bazı üstünlüklerinin yanı sıra dezavantajları da bulunmaktadır. Alıcılara hız kazandırması, ürün, marka, fiyat ve firma karşılaştırmalarına fırsat vermesi ve bunlara bağlı olarak alıcıları bazı maliyetlere katlanmaktan kurtarması gibi zaman ve maliyet üstünlüklerine karşın, ürünlere dokunamama, elektronik işlemlerin güvenliği, doküman/arşivlerin geçerliliği ve elektronik sözleşmelerin yasal geçerliliği, mağaza ortamından uzak olma, özel bilgilerin izinsiz kullanımı, teslimat giderlerinin yüksekliği vb. konuları elektronik ticaretin gelişmesinin önündeki engeller olarak durmaya devam etmektedir. Bu nedenlerle Internet kullanımının giderek yaygınlaşmasına rağmen halen geleneksel yöntemlerle yapılan alışverişler ağırlıktadır. Bununla birlikte, tüketicilerin internet üzerinde alışveriş yapmaktansa çoğunlukla bilgi edinmeyi tercih ettikleri bilinmektedir.
Tüm bu bilgilerin ışığında elektronik ticaretle uğraşan ya da mevcut işini e-ticarete taşımak isteyen firmalar pazarlama ve reklam faaliyetlerine gereken önemi ve yatırımı yapmaları gerekmektedir. Bu konuda buypasa.com gibi deneyimli ve güvenilir e-ticaret sitelerinden destek alınabilir. Türkiye’nin kapılarını dünyaya açan ve komisyonsuz satış yapma imkanı sunan ilk site olma özelliğini taşıyan Buypasa sanal dükkan sahiplerine reklam, satış ve pazarlık konularında gereken desteği vermektedir. Ücretsiz sanal mağaza, e-ticaret eğitimleri, reklam sistemi optimizasyonu gibi uygulamalar ile işlerinizi bir adım öteye taşımanıza ve dünyaya açılmanıza destek olur. Mobil uygulamaları sayesinde de müşterilerinizin her an her yerden size ve ürünlerinize ulaşmalarını sağlayan siteyi https://buypasa.com adresinden ziyaret edebilirsiniz.

+ Yorum bulunamadı

Yorum Ekle