Kobiler için e-ticaret fırsatı

Kobiler için e-ticaret fırsatı


Ülkemizde, toplam işletmelerin % 99´undan fazlasını oluşturan ve imalat sanayinde toplam istihdamın yaklaşık % 66´sını sağlayan KOBİ´ler büyük ölçekli işletmelere oranla tedarikte ve finansman bulmakta sıkıntılar yaşamakta. Yüksek hacimli üretim yapamamaları nedeniyle yüksek maliyetlerle çalışmakta, özellikle reklam ve halkla ilişkiler konularında büyük ölçekli işletmeler kadar etkin olamamaktadırlar. Tüm bunlar göz önüne alındığında, e-ticaret KOBİ’ler için büyük firmalarla baş edebilmenin yerel ve uluslararası pazarda yer alabilmenin ve maliyetleri düşürmenin en uygun yoludur. Çünkü e-ticaret sayesinde KOBİ’ler, hem firmadan müşteriye yönelik hem de firmadan firmaya yönelik kanallarını kullanarak pazarda büyük ölçekli işletmelerle eşit şartlara sahip olmaktadırlar.

Ancak devletin bilişim altyapısına yeterince yatırım yapmaması, e-ticaret konusunda yaşanan gereksiz tedirginlik ve birtakım tepkiler, bilgi teknolojileri ürünlerinin (bilgisayar, internet vs.) maliyetlerinin yüksek oluşu nedeniyle hızla yaygınlaşamaması kobilerin e-ticarete yaklaşımı açısından dezavantaj yaratmaktadır.

KOBİ’ler e-ticarete başlamadan önce sattıkları veya satmak istedikleri ürünün e-ticaret için ne kadar uygun olduğunu araştırmalıdırlar. Örnek vermek gerekirse; mobilya, spor aletleri gibi nakliyesi zor olan ürünler, elbise, ayakkabı gibi satın alınmadan önce denenmesi gereken ürünler e-ticaret açısından uygun olmayan ürünlerdendir. Kitap, CD, dergi, seyahat hizmetleri, yazılım, bilgisayar gibi ürünler ise e-ticaret açısından uygun ürünlere örnek olarak verilebilir.

Türkiye’de kobiler için e-ticarete atılmanın en karlı yolu buypasa.com gibi güvenilir e-ticaret ve online alışveriş sitesinde sanal dükkan sahibi olup %0 satış komisyonu fırsatından yararlanmaktadır. Ücretsiz üyelik ve güvenli tahsilat imkanı sunan sistemde yer almak için ücretsiz üye olmak ve dilerseniz e-ticaret eğitimlerinden yararlanmanız yeterli. Dilerseniz https://buypasa.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

+ Yorum bulunamadı

Yorum Ekle