Obeziteye Yeni Çözüm: Mide Pili

Obeziteye Yeni Çözüm: Mide Pili


Obezite, milyonlarca insanın yaşamını olumsuz etkileyen adeta bir salgın şeklinde. Yaş, etnik grup ve sosyoekonomik durum fark etmeksizin yayılmaya hızla devam etmektedir.
Diyet ve egzersiz programlarından fayda göremeyen, vücut kitle indeksi ( BMI ) 30 ve üzeri kişiler için yeni tedavi seçeneği mide pili oldu.
IntraPace firmasının ürünü olan Abiliti® isimli sistem henüz FDA tarafından onaylanmamış olmasına rağmen CE belgesine sahip ve Amerika dışında, dünya genelinde başarıyla kullanılmaktadır.
Mide kelepçesi, mide by-pass’ı gibi cerrahi tedavilerin ardından obezite ile mücadelede mide pili uygulamaları başladı. Sistem şimdilerde çok popüler olan laparoskopik yöntemle karın duvarında 3-4 küçük delik açılarak neştersiz olarak vücuda yerleştiriliyor. Sistemin batarya kısmı kibrit kutusundan biraz büyükçe. Kişi ertesi gün günlük hayatına dönebiliyor. Sakınılması gereken sadece MR adı verilen tanı cihazına girilmemesi. MR sinyalleri cihazın işlemcisine zarar verip arızalara yol açabiliyor.
Titanyum kasalı bir adet mikroişlemcili batarya ünitesiyle, bir adet silikon kaplı elektrottan oluşan bu set kablosuz olarak dışarıdan kumanda edilebiliyor. Sistemin çalışma mantığı da çok basit. Mideye gelen ilk yiyecek veya içecek cihazın elektrotunda bulunan sensör tarafından algılanıyor. Bu algılamanın ardından cihaz yine aynı elektrotun diğer kutbundan mide duvarına çok küçük elektriksel sinyaller gönderiyor. Kişinin farkına varamayacağı kadar düşük şiddetteki bu sinyaller mide duvarında kasılmalar yaparak doygunluk hissi veriyor. Yani ilk lokmanızdan itibaren hızla tokluk hissetmeye başlıyorsunuz.
Yeteri kadar yenilmesine izin verdiğinden bir yıl içerisinde 25 ila 45kg arası kilo vermek mümkün.
Cihazın ne zaman tepki vereceğinin ayarlanması, ne sıklıkla çalışmış olduğu takip ve kontrolleri doktor tarafından kablosuz iletişim kullanılarak tablet bilgisayar tipindeki programlama üniteleri ile yapılıyor.

+ Yorum bulunamadı

Yorum Ekle