Parkinson Hastaları Günlük Hayatlarına Geri Dönüyor

Parkinson Hastaları Günlük Hayatlarına Geri Dönüyor


Aşırı ve kontrol edilemeyen titremeler sebebiyle bir bardak suyu bile içemeyen Parkinson Hastaları beyin pili sayesinde bu illetten kurtuluyorlar. Beyin pili uygulaması, Parkinson hastalarının tıbbi tedaviden fayda göremeyen %20 kadarlık kısmında tercih edilen bir tedavi yöntemi. Başkasının yardımı olmadan düğmelerini ilikleyemeyen, elbiselerini dahi giyemeyen, anahtarı tutup kapı açamayan bu hastaların yardımına Amerikan menşeli St. Jude Medical firmasının ürünü olan beyin pilleri çare oluyor.
Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahisi alanlarında çok köklü bir geçmişi olan dünya lideri St. Jude Medical, yaklaşık 4 yıldır nöromodülasyon tedavisi olarak bilinen elektriksel uyaranlarla tedavi alanında büyük adımlar attı. Bilinen mevcut en ileri teknolojilerle tıptaki en son çalışmaların ortak sonucu olarak ortaya çıkarılan bu ürünler, çok merkezli çalışmalardan başarıyla geçtikten sonra hastaların kullanımına sunuluyor.
Uygun hasta seçiminin ardından ameliyathane ortamında hasta uyutulmadan ve sohbet ederek operasyon gerçekleştiriliyor. Hastalar uyanıkken yapılıyor çünkü operasyon esnasında elektrodun yerleşim yerinin uygunluğu hastanın titremelerinin kesilmesi ile takip ediliyor. Ağrısız sızısız, lokal anestezi ile kafatasında açılan küçük iki delik içerisinden, beyinin sorunlu bölgesine 1 mm’den az hata payı ile yerleştirilen iki elektrod sayesinde titremeler sona eriyor. Titizlik ve aşırı hassasiyetle sürdürülen tüm bu işlem toplam 6 ila 8 saat arasında tamamlanıyor. Elektrodlar, boyundan aşağıya cilt altından geçirilen uzatma kabloları ile köprücük kemiği alt kısmına gömülen yaklaşık bir kibrit kutusu büyüklüğündeki beyin piline bağlanıp işlem sonlandırılıyor.

+ Yorum bulunamadı

Yorum Ekle